Na Západnom Slovensku sú vyznačené tri úseky. Prvé dva na seba nadväzujú a sú to Hronský Beňadik – Trnava (130km) a Trnava – Bratislava (90 km). Maďarskú St. Jakab Út spája so Slovenskom úsek Rajka (HU) – Bratislava (20 km). Z hlavného mesta pokračuje Svätojakubská cesta do rakúskeho mestečka Wolfstahl (5 km za hranicou), kde sa napája na Jakobsweg. 

Hronský Beňadik – Trnava

Aktuálne vytýčená trasa začína v starobylom, dnes už zaniknutom benediktínskom opátstve v Hronskom Beňadiku. Pokračuje smerom na Tekovské Nemce a cez lesy pohoria Inovec smeruje do Topoľčianok. Z Topoľčianok prechádza cez polia a lesy do Kostolian pod Tríbečom. Nasleduje výstup na Zobor, starobylá Nitra so svojimi pamiatkami. Cez polia a lúky po ckylochodníkoch trasa pokračuje do Veľkého Zálužia a potom do Serede, odkiaľ je to už iba kúsok do Trnavy.

Trasa vedie poľnými cestami, v lesoch po turistických chodníkoch, mimo nich vo väčšine po cyklochodníkoch. Je potrebné pripraviť sa viaceré asfaltové časti.

131 km 2958m 3084 m

trasa vychod kostol
Detail trasy

Trnava – Bratislava

Trasa nás zavedie od kostola Sv. Jakuba v historickom centre Trnavy až  ku pozostatkom kaplnky sv. Jakuba pri Starej tržnici v Bratislave. Prejdeme okolo hradu Červený Kameň,  zvlnenými  vinicami v okolí Pezinka a Sv. Jura, cez krásne lesy Malých Karpát. Pred príchodom do Bratislavy načerpáme silu na pútnickom mieste Marianka. Prevažná časť trasy vedie po značených turistických alebo cykloturistických trasách. Teto úsek je vhdný aj pre rodiny deťmi od 10 rokov, ktoré zvyknú chodiť do prírody.

Trasa vedie pohorím Malých Karpát väčšinou lesnými a poľnými cestami ale nevyhneme sa aj asfaltovým úsekom.

90 km ??? m ??? m

Detail trasy

Tento krátky úsek má na slovenskej strane iba približne 20 km. Odporúčame začať púť v maďarskom mestečku Lébeny, z ktorého sú to na Slovensko dva dni pešej púte do obce Rajka, kde Sz. Jakab út prechádza na Slovensko ako Svätojakubská cesta. Vynie sa cez Lužné lesy po cyklotrasách okolo Dunaja až do Bratislavy k ruinám kaplnky Sv. Jakuba pri Starej tržnici v historickom centre mesta.

Trasa vedie prevažne po asfaltových, lesných a poľných cyklotrasách.

20 km ??? m  ??? m

(trasu pripravujeme)