Keď chce pútnik spoznať Krista, nech ide do Jeruzalema. Keď chce spoznať Svätého Otca a Cirkev, nech ide do Ríma. A keď chce spoznať sám seba, nech sa vyberie do Santiaga de Compostela.

To je motto svätojakubského putovania, ktoré sa v posledných rokoch opäť rozvíja aj u nás. Najnovšie sa dá putovať až do nášho hlavného mesta.

Ján Lauko 30.07.2019

Priniesť možnosť pešieho putovania so svätým Jakubom na Slovensku i tým, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu ísť priamo do Španielska. S týmto zámerom občianske združenie Priatelia svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago začalo pred pár rokmi obnovu svätojakubskej púte v našich končinách.

„V roku 2012 sme si s kamarátom zo Španielska povedali, že pôjdeme pešo z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu. Keď sme prešli do Rakúska, zbadali sme značky camina. Boli sme prekvapení, že už aj z Bratislavy sa dá ísť do Santiaga. Pozreli sme sa na seba a kamarát Sergi povedal, že bolo by treba cestu označiť aj na Slovensku. V roku 2013 sme teda založili občianske združenie a odvtedy sa snažíme o vytvorenie cesty,“ ozrejmuje Castor Sanchez, ktorý bol jedným z hlavných iniciátorov obnovenia svätojakubskej cesty u nás. Pochádza z Kolumbie, no na Slovensku žije už od roku 1984, keď prišiel na štúdiá.

Najťažšou skúškou bolo podľa pútnikov horúce počasie, napriek tomu mala trasa svoje čaro. / Snímka: Erika Litváková

Veková rozmanitosť

Postupne boli označené úseky po celom Slovensku a najnovšie vedie slovenská svätojakubská cesta až do Bratislavy. Nový úsek sa jeho tvorcovia rozhodli otvoriť pešou púťou Trnava – Bratislava – Viedeň od 22. do 28. júla. Do nášho hlavného mesta zavítali práve na sviatok svätého Jakuba, apoštola. Približne 25-člennú skupinu sme stretli na bratislavskej kalvárii. Veková skladba pútnikov bola rozmanitá – od 9 a 11-ročných Tadeáša a Šimona až po 74-ročnú Olu z Poľska. Niekoľko pútnikov bola na ceste už trinásť dní, vychádzali totiž z Banskej Štiavnice. Na ďalších úsekoch sa k nim pridávali noví pútnici; iní zasa pre povinnosti absolvovali iba časť cesty.

„Každý deň sme prešli do 25 kilometrov,“ hovorí Ondrej z Rajca, ktorý sa na púť vydal s priateľkou. Do pelotónu sa pridali v Hronskom Beňadiku. Prečo sa rozhodli putovať? „Už sme absolvovali úsek Košice – Levoča. Páčilo sa nám to, spoznali sme nové miesta. Rozhodli sme sa, že si to tento rok zopakujeme, tentoraz v skupine. A už desať dní šliapeme,“ dodáva Ondrej s úsmevom. Najťažšou skúškou bolo podľa jeho slov horúce počasie, napriek tomu mala trasa svoje čaro. Príjemne ich prekvapilo privítanie v niektorých zastávkach, kde im domáci pripravili občerstvenie.

Zabudol som, aké krásne je Slovensko

Jedným z najskúsenejších pútnikov bol Jakub z Bratislavy. Už niekoľkokrát absolvoval putovanie do Santiaga de Compostela a raz dokonca priamo zo svojho bydliska. Cesta mu trvala tri mesiace. Teraz sa z viacerých dôvodov rozhodol putovať po kratšej, no nepoznanej trase. „Moja motivácia spočívala jednak v tom, že som zatiaľ neputoval po camine na Slovensku a tiež som nikdy nešiel v takejto poloorganizovanej skupine. A motiváciou bolo aj to, že prvýkrát kráčam domov. Vždy som odchádzal od domu preč, ale teraz som sa odviezol do Banskej Štiavnice a po svätojakubskej ceste putujem domov,“ vysvetľuje Jakub. Dodáva, že svätojakubskej ceste je za veľa vďačný a svojimi skúsenosťami, ktorými by mohol pomôcť ostatným pútnikom, sa jej chcel aspoň takýmto spôsobom revanšovať.

Jakuba najviac prekvapila skutočnosť, že zabudol, ako je na Slovensku krásne. „Najmä, keď sme prechádzali po trase od Banskej Štiavnice do Nitry, som neveril, že máme takú peknú krajinu. Neskôr sa to preklopilo, človek si totiž počas putovania prechádza rôznymi procesmi. Krásu prírody som stále vnímal, no omnoho dôležitejší sa pre mňa stal čas strávený s ľuďmi, s ktorými putujem.“

Putovanie po svätojakubskej ceste / Snímka: Erika Litváková/KN

Obnova stredovekého putovania

Súčasná svätojakubská cesta nasleduje prirodzené koridory niekdajšieho putovania z obdobia stredoveku. „V spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave historik Martin Neumann vypracoval štúdiu, kadiaľ išlo camino v stredoveku. Na základe patrocínií, symbolov camina v erboch obcí a historických listín nám dal 18 bodov na mape, kadiaľ v minulosti viedli svätojakubské cesty na Slovensku. Pretože nebola iba jedna. Každý putoval a putuje zo svojho domu,“ približuje Castor Sanchez.

Dôležitým bodom pre rozvoj svätojakubskej cesty podľa neho bolo nadviazanie spolupráce s Konferenciou biskupov Slovenska. „Stali sme sa tak uznávanou organizáciou, čo nás posunulo ďalej.“ Castor Sanchez podotýka, že veľkou vecou je i púť do Bratislavy a Viedne. „Máme tu ľudí zo šiestich zahraničných krajín. Myslím, že už všetci sa dozvedeli, že na Slovensku je svätojakubská cesta; že je označená a že je pekná,“ konštatuje. Okrem neho boli zahraničnými pútnikmi i zástupcovia zo Španielska, z Maďarska, Rakúska, Poľska, Česka, ale tiež z Peru.

Sme v medzinárodnej sieti

Z Trnavy sa vydal na púť aj člen španielskej Asociácie pútnických ciest Camino de Santiago Jorge Martinez Cava. „Prišiel som podporiť koordinátorov svätojakubskej cesty na Slovensku a zároveň si pozrel, ako trasa vyzerá, ako je vyznačená, aby sme sa vo federácii uistili, že Slovensko patrí do medzinárodnej siete svätojakubskej cesty,“ približuje dôvod svojej návštevy. Počas putovania ho najviac oslovila solidarita medzi pútnikmi a vôbec dielo, ktoré sa vytvorilo okolo svätojakubskej cesty. V pamäti mu ostalo zapísané i to, ako pútnikov prijali ľudia. „Cítili sme sa ako doma. Zistili sme, že všetci sme pútnici a máme niečo spoločné. Ten pocit pútnika nás spája,“ dodal Jorge Martinez Cava.

Pre väčšinu z pútnikov bol príchod do Bratislavy poslednou etapou. Zavŕšili ju svätou omšou v Katedrále sv. Martina s bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom. Niektorí pokračovali do Rakúska, kde sa k nim pridali maďarskí a domáci pútnici a cestu ukončili vo viedenskom Dóme sv. Štefana.

Člen španielskej Asociácie pútnických ciest Camino de Santiago Jorge Martinez Cava. / Snímka: Erika Litváková/KN

Niečo o slovenskom camine

Originálny článok: https://www.katolickenoviny.sk/tema/category/tema/article/mame-peknu-svatojakubsku-cestu.xhtml